Aktualizacja: sty 15

Te proste zasady sprawią, że będziesz skuteczniej realizować swoje zadania

Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że 

nigdy nie znajdziesz wystarczająco dużo czasu, żeby zrealizować wszystko co jest do zrobienia. 

Każdy z nas zarzucony jest milionem obowiązków w pracy, w domu, sprawami naszych dzieci i wieloma tematami odkładanymi „na później”. Często usprawiedliwiamy się, że przeczytamy długo odkładaną książkę, kiedy tylko uporamy się z tym, co jest teraz do zrobienia. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że nigdy się z tym wszystkim nie uporamy. Nigdy nie będzie odpowiedniego momentu, korzystniejszej chwili, czasu gdy okaże się, że „teraz” mamy czas. We wszystkich organizacjach, domach, rodzinach, ilość zadań i spraw każdego dnia rośnie i rośnie i końca nie widać.

Co zatem należy zrobić? Skoro życie codzienne nigdy się nie zmieni – to my musimy się zmienić. Musisz przeprogramować swoje myślenie, sposób pracy i podejście do niekończącej się rzeczywistości.

Poniżej zestawiłam dla Ciebie 5 głównych zasad, które zdecydowanie poprawią Twoją skuteczność w działaniu:

1. Naśladuj ludzi sukcesu

Są ludzie, którzy z jakichś powodów radzą sobie zdecydowanie lepiej niż inni, osiągają lepsze wyniki sprzedaży, lepiej obsługują klientów, otrzymują więcej polubień swoich postów, szybciej wykonują swoje zadania. Dlaczego? Ponieważ wykonują pewne rzeczy w inny sposób – co więcej – w sposób właściwy. Z pewnością też lepiej wykorzystują swój czas. Jeśli masz obok siebie takiego człowieka – obserwuj go – sprawdź co robi inaczej. Jeśli on był w stanie nauczyć się takiego sposobu działania ty też możesz. Ucz się i bierz przykład.

2. Skoncentruj się na jednym zadaniu

Umiejętność koncentracji na jednym zadaniu tak, aby je ukończyć to jedna z ważniejszych zasad w życiu. Wielu ludzi bardzo szybko się rozprasza lub zniechęca jeśli coś idzie nie tak. Zamiast skupić się na skończeniu pracy rozpoczynają kolejne zadania, które wydają się szybsze i łatwiejsze do wykonania. Rezultatem jest wykonanie nieistotnych czynności – nie mających znaczenia i brak realizacji zadania kluczowego. Pomimo przekonania, że się napracowali – w rzeczywistości – nie osiągnęli tego co zaplanowali. Zdolność do koncentrowania się na najistotniejszym zadaniu i jego ukończenie to kluczowa zasada prowadząca do osiągania sukcesu w każdej dziedzinie.

3. Zidentyfikuj najważniejsze zadania 

W dzisiejszych czasach mamy tak ogromny wybór czym możemy się zająć i jak wykorzystać swój czas, że trudno się zdecydować co robić. Najczęściej czujemy się przytłoczeni nadmiarem zajęć i własnym brakiem czasu. Choć byśmy spięli się i dołożyli wszelkich starań wciąż mamy jakieś niezałatwione sprawy i z czymś jesteśmy spóźnieni. Nie mówiąc o przyjemnościach i codziennych marzeniach do realizacji. Dlatego też kluczową sprawą jest umiejętność wyboru najważniejszych zadań w danej chwili i możliwie najszybsze i solidne ich wykonanie. Każdy, kto wyrobi w sobie nawyk działania według określonych priorytetów oraz szybko zrealizuje najważniejsze „zadanie dnia” zacznie osiągać znakomite rezultaty.

4. Działaj bez zwłoki

Załóżmy że masz dwa zadania do wykonania – jedno ważne jednak trudne i nieprzyjemne i drugie rozciągnięte w czasie ale mało istotne i przyjemne. Od którego zaczniesz? Zdecydowanie od drugiego. Napracujesz się – jednak na koniec dnia nie starczy ci czasu na to co istotne. I tak zwykle jest w życiu. Te zadania, które są istotne odsuwamy „na później” przez co jesteśmy nieefektywni i mało osiągamy. Ponadto spada nasze morale, bo pomimo odczuwania skutków „ciężkiej pracy” rzeczywistych efektów nie widać. Dlatego też zawsze zaczynaj od tego co najważniejsze.

5. Zaprogramuj w sobie nawyk osiągania sukcesu

Już wiesz, że osiągnięcie sukcesu zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym uzależnionej jest od nawyków, które w sobie wyrobisz. Sprawne określenie priorytetów, zwalczenie w sobie chęci odkładania spraw na później oraz zabieranie się do najtrudniejszych spraw to rodzaj sprawności, którą można wypracować. Jeśli będziemy codziennie ćwiczyć i pracować nad tą umiejętnością zaprogramujemy się tak, że będziemy mieli do czynienia z nawykiem. A jak wiemy nawyk powoduje, że będzie nam to przychodzić z łatwością. Za każdym razem, kiedy zrealizujemy kolejne ważne zadanie będziemy odczuwać satysfakcję i wzrośnie nasze poczucie wartości. W naszym mózgu uwolnią się endorfiny, co wywoła naturalny stan „szczęścia”. Im częściej będziemy je osiągać tym szybciej pozytywnie „uzależnimy” się od osiągania sukcesu!

Zacznij stosować powyższe zasady już teraz – przekonasz się, że ustalenie priorytetów dla codziennych zadań da Ci poczucie wewnętrznego spokoju a ich wykonanie zagwarantuje satysfakcję z samego siebie.

Powodzenia!